W tym miesiącu weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o zgromadzeniach. Dla Was jako uczestników i uczestniczek właściwie nie zmieniło się nic, jednak przypominamy zasady pozwalające na bezpieczny przejazd naszego zgromadzenia.
Masa Krytyczna w Poznaniu odbywa się w każdy ostatni piątek miesiąca, niezależnie od pogody, w dzień zwykły i w święto.
Spotykamy się na Starym Rynku, gdzie zbieramy się po godz. 18.00. Zgromadzenie oficjalnie otwierane jest po 18.30, kiedy następuje przedstawienie celu demonstracji oraz trasy, a także głos zabierają goście.
Trasa Masy podawana jest na naszej stronie internetowej: http://poznanskamasakrytyczna.blogspot.com/ oraz na profilu Masy na FB.
W Masie można wziąć udział poprzez przejazd całości trasy, włączyć się w dowolnym momencie i w dowolnym odłączyć. Pamiętajcie jednak o tym, aby zrobić to w sposób bezpieczny – od momentu opuszczenia Masy poruszacie się w otwartym ruchu ulicznym, gdzie należy stosować się do zasad ruchu drogowego.
W Masie może wziąć udział każda osoba; osoby niepełnoletnie powinny być pod opieką osób pełnoletnich.
Na Masę zabieramy lampki rowerowe, dzwonki i trąbki. Dzięki nim nasza akcja jest widoczna i słyszalna.
Prędkość jazdy Masy to ok. 14-16 km/h; tempo takie pozwala na sprawne przemieszczanie się wszystkich uczestników i uczestniczek Masy, także tych jeżdżących wolniej (osób starszych czy dzieci). Osoby chcące wziąć udział w Masie muszą umieć utrzymać tempo jazdy grupy i... nie bać się jeździć ulicami miasta.
Uczestnicy i uczestniczki Masy mają obowiązek stosowania się do wskazań organizatorów demonstracji oraz policjantów. Mają one na celu wyłącznie zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkich uczestników i uczestniczek zgromadzenia. Obserwujcie, czy jadący przed wami radiowóz zatrzymuje się, w jakim kierunku się udaje i jak zachowują się otaczający was uczestnicy Masy.
Uczestnicy i uczestniczki Masy powinni przemieszczać się tak, aby zapewnić zwartość grupy. Dlatego prosimy nie opóźniać przejazdu i nie tworzyć „dziur” w grupie – mogą w nią wjechać niesforni kierowcy, co z kolei może skończyć się potrąceniem kogoś z rowerzystów.
W trakcie Masy przepuszczamy pojazdy uprzywilejowane (karetki, wozy straży pożarnej czy policyjne), tramwaje oraz inne pojazdy wskazane przez organizatorów Masy.
W trakcie jazdy ulicami dwukierunkowymi nie przekraczamy linii oddzielającej nasz kierunek jazdy od pasa, po którym jadą pojazdy z naprzeciwka. Nie wjeżdżamy także na chodniki między pieszych. Pozwoli nam to zachować bezpieczeństwo i naszego przejazdu, i innych uczestników ruchu drogowego.
Jedziemy z uwagą w trakcie deszczu czy w porze zimowej w trakcie opadów śniegu. Szczególną ostrożność zachowujemy przy przejazdach przez tory tramwajowe czy wzdłuż nich oraz po bruku, gdzie może być ślisko. Udzielamy pomocy osobom, które przewróciły się w trakcie jazdy, pomagamy im podnieść się, uważając jednocześnie na pozostałych uczestników i uczestniczki Masy.
W masie krytycznej, szczególnie w okresie, gdy masa porusza się po zmroku lub w warunkach pogorszonej przeźroczystości powietrza, mogą uczestniczyć jedynie osoby, które posiadają sprawne oświetlenie roweru. W przypadku konieczności rozwiązania zgromadzenia ze względów niezależnych od organizatora uczestnicy i uczestniczki muszą być przygotowani na ewentualność samodzielnego powrotu z dowolnego punktu trasy przejazdu.
Jeśli ktoś swoim zachowaniem powoduje zagrożenie bezpieczeństwa uczestników i uczestniczek Masy albo osób nieuczestniczących w zgromadzeniu (poprzez np. jazdę po chodniku, zbyt wolne tempo jazdy prowadzące do rozrywania grupy, wyprzedzanie osoby przewodniczącej zgromadzeniu lub wozu policyjnego pilotującego grupę), może zostać wezwany do opuszczenia zgromadzenia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz