Ponieważ UM Poznania uparcie twierdzi, że można się zgromadzać wyłącznie pieszo, wystąpiliśmy o opinię prawną do zaprzyjaźnionej Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Poniżej zamieszczamy pismo do naszego drogiego Prezydenta Miasta Poznania, Ryszarda Grobelnego.
Dziękuję serdecznie HFHR za interwencję.
"(...) Fundacja pragnie zwrócić uwagę, iż zdarzenie, którego inicjatorką jest Pani Kamila Sapikowska, należy traktować w kategoriach zgromadzenia, gdyż jest ono organizowane w określonym celu, którym jest chęć zabrania głosu w debacie publicznej dotyczącej problemów transportu miejskiego w Poznaniu i okolicach. To właśnie przyświecający temu wydarzeniu cel powoduje, iż osoby biorące w nim udział należy legitymować jako uczestników zgromadzenia.
(...) Uczestnicy zgromadzenia mają zatem możliwość korzystania z określonych rekwizytów, których posiadanie nie jest zakazane przez art. 3 ust. 2 Prawa o zgromadzeniach (...). W ten sposób należy w ocenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka postrzegać użycie roweru w trakcie demonstracji - jako sposób na wyrażenie stanowiska w przedmiocie polityki transportowej miasta.
W ocenie Fundacji literalne odczytywanie przepisu art. 7 Prawa o zgromadzeniach prowadzi do wypaczenia sensu wolności zgromadzeń, krepując tym samym możliwość korzystania z wolności gwarantowanej art. 57 Konstytucji. (...) Ponadto należy wskazać, iż analogiczne przejazdy rowerowe sa powszechnie traktowane jako zgromadzenia, a tryb ich organizowania podlega przepisom Prawa o zgromadzeniach."
to co z nocną masą krytyczną?:D
OdpowiedzUsuńPani Kamilo
OdpowiedzUsuńw piśmie do Pani od HFHR, napisano cyt. :"iż zdarzenie, którego inicjatorką jest Pani Kamila Sapikowska"
Rozumiem przez to że to Pani jest organizatorką Masy. Chciałbym zatem pogratulować potężnej pracy organizacyjnej i zaangażowania w sprawy rowerowe.
pozdrawiam
Maciek
ps. szkoda że nie jestem z Poznania (pracuję tu tylko). ale przy okazji jak będę miał chwilę wolną to odwiedzę Rozbrat, bo chyba to tam są spotkania w sprawie masy, do zobaczenia.