środa, 20 stycznia 2010

Pisze do nas z przeprosinami Prezydent Ryszard Grobelny

W związku z utrudnieniami stwarzanymi na tle ustawy Prawo o zgromadzeniach przez Wydział Spraw Obywatelskich UMP w październiku 2009 wnieśliśmy do Prezydenta Miasta Poznania skargę na działanie WSO. W odpowiedzi na nie otrzymaliśmy pismo datowane na 21 grudnia 2009, w którym czytamy:

Ocena materiału zebranego w sprawie pozwala stwierdzić, że zarzuty skargi potwierdziły się. Postępowanie WSO polegające na przyjęciu do wiadomości jedynie części zawiadomienia o planowanym zgromadzeniu publicznym pn. Poznańska Masa Krytyczna naruszało przepisy ustawy Prawo o zgromadzeniach i skargę należy uznać za zasadną.
Jednocześnie informuję, że kolejne postępowanie dotyczące zawiadomienia Stowarzyszenia "Poznańska Masa Krytyczna" o mającym odbyć się w dniu 30 października 2009 zgromadzeniu spowodowało również zmianę stanowiska WSO w zakresie interpretacji pojęcia "trasy przejścia" i "trasy przejazdu" w odniesieniu do przepisów ustawy Prawo o zgromadzeniach. Dotychczasowe stanowisko mające źródło w pozyskanej opinii prawnej wskazywało, iż nie są to pojęcia tożsame.
Poglądu tego nie podzielił Wojewoda Wielkopolski w uzasadnieniu decyzji z dnia 5 listopada 2009, uznając, że wyznaczenie trasy przejazdu jest tożsame z wyznaczeniem trasy przejścia i wskazanie przez organizatora zgromadzenia trasy przejazdu spełnia warunki określone w ustawie. Wobec tego kolejne zgłoszenie Stowarzyszenia o planowanym zgromadzeniu publicznym, w którym wskazuje się trasę przejazdu, organ I instancji przyjął do wiadomości w całości.

Wobec powyższego mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia uzna Pani za satysfakcjonujące. Łącząc wyrazy szacunku, uprzejmie przepraszam za zaistniałą sytuację.

Z poważaniem,
Ryszard Grobelny


Dziękujemy Prezydentowi Miasta Poznania za wyrazy szacunku. Słusznie się nam należą, ponieważ opór ze strony UMP był duży, walka trwała długo i wreszcie po pół roku daliśmy po mackach Prezydenckiej ośmiornicy urzędniczej.
Z treści pisma Prezydenta wynika dla nas jasno: gdybyście nie narobili zamieszania na wyższym szczeblu, byłoby w mojej ocenie wszystko zgodnie z prawem. Lokalnym - chciało by się dodać, albowiem dyskryminacyjne działania WSO UMP wobec Poznańskiej Masy Krytycznej opierały się jedynie o opinię Biura Prawnego UMP właśnie i nie były poparte żadnym orzecznictwem sądowym.

Przypomnijmy, że przez pewien czas WSO UMP przyjmował do wiadomości jedynie część zawiadomienia o planowanej Poznańskiej Masie Krytycznej, nie mając do tego żadnej podstawy prawnej. Zawiadomienie takie można bowiem albo przyjąć w całości albo wydać zakaz. Dopiero dyscyplinujące pismo Wojewody Wielkopolskiego przywołało do porządku Prezydenta i podległy mu WSO, co poskutkowało wydaniem decyzji o zakazie Masy. Pozwoliło to na skuteczne wniesienie odwołania do organu II instancji i uzyskanie decyzji uchylającej decyzję Prezydenta. Tym samym położony został kres dyskryminującym praktykom Prezydenta Miasta Poznania i Urzędu. O tym jednak w piśmie ani słowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz