poniedziałek, 9 września 2013

Wypożyczalnie rowerów - poznański sukces

W Warszawie świętowano niedawno 1. urodziny systemu Veturilo. Wielki sukces rozbudowanego systemu wypożyczalni rowerów w stolicy przyćmił inne miasta. A przecież my nie mamy się czego wstydzić. Nasza baza Poznańskiego Roweru Miejskiego jest skromniejsza niż warszawska (uwaga operatora skupiła się na inwestycji w stolicy, a i umowa zawarta z naszym miastem nie zachęcała do stawiania kolejnych stacji). Jak by nie było, 80 rowerów w 7 stacjach okazało się być tym, czego mieszkańcom i mieszkankom Poznania brakowało.

Poznański Rower Miejski wystartował 15 kwietnia 2012 roku. Rowery można wypożyczać od marca do końca listopada. Mamy więc za sobą jeden pełny sezon i 2/3 kolejnego. Dzięki uprzejmości Zarządu Transportu Miejskiego dysponujemy danymi na temat PRM. Na ich podstawie śmiało można stwierdzić, że system cieszy się dużą popularnością, a kolejne stacje, których należy spodziewać się w następnych latach, zyskają równie duże, jeśli nie większe uznanie. Zainteresowanie powstaniem dalszych stacji PRM można ocenić choćby po tym, że do przyszłorocznego budżetu miasta w ramach budżetu obywatelskiego skierowano wnioski o powstanie stacji na Jeżycach, Winogradach czy wokół jeziora Maltańskiego.

W 2012 roku zanotowano 65 tys. wypożyczeń roweru miejskiego. Każdego dnia wypożyczano rowery ponad 280 razy, średnio ponad 3 razy dziennie był wypożyczany jeden rower. W 2013 roku od kwietnia do końca sierpnia było już prawie 32,3 tys. wypożyczeń. Wzrasta liczba użytkowników systemu. Tych w 2012 roku zarejestrowanych było ich ok. 7,5 tysiąca, w obecnym roku do końca sierpnia działania PRM przybyło ich ponad 2 tysiące! Widać też, jak z coraz słoneczniejszą pogodą przybywa wypożyczających i wypożyczeń: w marcu i kwietniu wzrasta ich liczba. Od maja przez miesiące letnie poziom wypożyczeń trzyma się przy ok. 6,5 tys. Szczyt popularności przypadł w czerwcu - z PRM wypożyczono rowery prawie 6,8 tys. razy. Największym wzięciem cieszyły się stacje Półwiejska i Rondo Rataje, najmniejszym - Most Teatralny.

Pomimo, że Poznański Rower Miejski odniósł spory sukces medialny, nie należy zapominać, że pierwszą możliwość jazdy rowerem udostępnianym publicznie zyskaliśmy dzięki wypożyczalni rowerów na dworcu autobusowym na os. Jana III Sobieskiego działającej od 2009 roku. Indywidualny sposób na komunikację publiczną stanowił nowość w Poznaniu. Choć wypożyczalnia mieści się w jednym miejscu (aby oddać rower, trzeba do niego wrócić), jej popularność wzrasta z każdym rokiem. W 2009 roku wypożyczeń rowerów było ponad 3,7 tys., w w 2012 roku - już ponad dwa razy więcej, bo ponad 8,5 tysiąca, a do końca sierpnia tego roku aż 5,9 tys.! Wypożyczalni sprzyja lokalizacja w pobliżu kampusu uniwersyteckiego, bliskość terenów rekreacyjnych oraz fakt, że dzięki rowerowi można sprawnie dojechać do celu podróży oddalonego od linii autobusowych na osiedlach piątkowskich.

Wysoką liczbę wypożyczeń nakręcają użytkownicy z imiennym biletem miesięcznym: w tym roku było ich ponad 1,6 tys. To oni także najchętniej wypożyczają rower na cały dzień (bez opłat dodatkowych) - korzysta z tej możliwości nawet 30 osób każdego dnia! Rower z pętli na Sobieskiego wypożyczany jest również chętnie w pierwszym przedziale czasowym (1-4 h) - łącznie wykręcono na nim 979 godzin. Abonament na miesiąc (poza imiennym biletem miesięcznym) wykupiło 45 osób.

Zaczęliśmy nasz raport świętowaniem w stolicy, skończymy świętem w Nowym Jorku. Właśnie trwa tam jesienny Fashion Week i widać, że najczęściej używanym w sesjach zdjęciowych gadżetem jest... rower z wypożyczalni Citi Bike. To co - na rower i do zdjęcia wystąp!:)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz