sobota, 17 października 2009

ciag dalszy naszej interwencji - pismo od RPO

W wyniku przekazania do wiadomości Rzecznika Praw Obywatelskich naszego pisma skierowanego do Wojewody Wielkopolskiego, otrzymaliśmy odpowiedź od Zespołu Prawa Konstytucyjnegi i Międzynarodowego. Efektem jest prośba RPO do MSWiA o przedstawienie stanowiska w naszej sprawie.

"W odpowiedzi na Pani pismo w przedmiocie odmowy władz miejskich Poznania na odbycie zgromadzenia połączonego z przejazdem rowerzystów i rowerzystek ulicami miast, działając z upoważnienia RPO uprzejmie informuję, iż jest to problem znany Rzecznikowi.
Ponieważ Pani pismo nie jest jedynym sygnałem odnośnie przypadków odmowy władz lokalnych na tego typu zgromadzenia, Rzecznik postanowił w tej sprawie wystąpić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o przedstawienie opinii w niniejszej sprawie".

W załączonej kopii pisma RPO do MSWiA czytamy:

"Do Rzecznika Praw Obywatelskich napływają skargi organizatorów zgromadzeń, które połączone są z przejazdem rowerzystów określoną trasą. Z nadsyłanej korespondencji wynika, iż miały być one związane głównie z propagowaniem zachowań proekologicznych oraz wyrażeniem opinii wobec polityki przestrzennej władz lokalnych. Urzędy miast w oparciu o art. 7 ust.2 pkt. 3 ustawy z dnia 5 lipca 1990 r. o Prawo zgromadzeniach (Dz.U nr 51, poz. 297 ze zm.) odmawiały zgody na odbycie części zgromadzenia związanej z przejazdem rowerami argumentując, iż ustawa zezwala tylko na przemieszczanie się pieszo, skoro przepis stanowi o "projektowanej trasie przejścia". Wydaje się, że tak restrykcyjne podejście interpretacyjne do wskazanego przepisu nie jest właściwe. Pokojowy cel zgromadzenia nie został naruszony, a utrudnienia w ruchu miejskim nie będą większe niż te, które może spowodować kolumna pieszych."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz