czwartek, 26 listopada 2009

Po konferencji...

Wczoraj, 25 listopada 2009, w Teatrze Ósmego Dnia, w samo południe odbyła się konferencja stowarzyszeń oraz grup niezależnych dotycząca perspektyw rozwoju transportu rowerowego. W konferencji udział wzięły:
Stowarzyszenie Poznańska Masa Krytyczna,
Kolektyw Rowerownia,
Stowarzyszenie My-Poznaniacy,
Stowarzyszenie Sekcja Rowerzystów Miejskich.

Tematem przewodnim spotkania był projekt budżetu miasta Poznania na 2010 rok oraz Wieloletniego Planu Inwestycyjnego na lata 2010-2015. Przyjęte w nich założenia oznaczają w praktyce regres w rozwoju zrównoważonego transportu w Poznaniu, a proponowana kwota 3,5 mln zł na budowę dróg rowerowych w ciągu kolejnych 5 lat wobec milionowych nakładów na budowę dróg ogółem wskazuje na dyskryminację rowerzystów.
We wstępie do konferencji podkreśliliśmy, że projekt budżetu i WPI wpisuje się w szerszą strategię władz miasta. Zakazywanie krytycznych wobec działań Prezydenta demonstracji rowerowych, utrudnianie dostępu do informacji o realizowanych i planowanych inwestycjach w infrastrukturę rowerową, wreszcie marginalizowanie głosu organizacji społecznych, uczestniczących w konsultacjach projektów dróg rowerowych z ZDM w ramach Rowerowego Zespołu Konsultacyjnego składa się na dyskryminacyjną politykę transportową władz miasta.

Zapytaliśmy ZDM o to, jakie działania zamierza podjąć w ramach tak oszałamiającego kwotą budżetu. Czekamy zatem niecierpliwie na odpowiedź, gdyż poprawki do budżetu można składać do 3 grudnia. Niewiele czasu więc zostało.

Stow. Poznańska Masa Krytyczna zaprosiła na konferencję wszystkie radne i wszystkich radnych poznańskich. Odpowiedziała na nie jedna osoba, która przyszła na spotkanie.
Wysłaliśmy także pisma z prośbą do Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Starosty Poznańskiego i Wojewody Wielkopolskiego, aby wsparli nasze działania dążące do poprawy infrastruktury rowerowej w mieście. Mamy nadzieję, że tak jak chętnie wspierane są środkami z UE inwestycje w drogi pod samochody, tak i pieniądze znajdą się na drogi pod rowery.

Jednakże konferencję można uznać za udaną. Organizacje społeczne promujące transport rowerowy w Poznaniu dały znak, że tworzą wspólny front i będą walczyć o prawo do istnienia rowerzystów i rowerzystek w przestrzeni publicznej.

Doskonałą okazją do tego będzie jutrzejsza Poznańska Masa Krytyczna, która po półrocznej walce z Prezydentem Miasta Poznania znów może legalnie wyjechać na ulice miasta!
Zapraszamy zatem na wielkie święto wolności i równości!

Dziękujemy raz jeszcze Teatrowi Ósmego Dnia za życzliwą gościnność.

2 komentarze:

  1. taa.... to miasto ma gdzies sciezki rowerowe. Za to chetnie wydalo zgode na inwestycje Kulczyk Holding, ktora bedzie poszukiwac gazu w centrum Poznania :|

    OdpowiedzUsuń