Dziś Stowarzyszenie "Poznańska Masa Krytyczna" otrzymało decyzję Wojewody Wielkopolskiego, uchylającą decyzję Prezydenta Miasta Poznania zakazującą przeprowadzenia zgromadzenia publicznego, którego część nieodzowną stanowi przejazd rowerzystów i rowerzystek, szerzej znanego jako Poznańska Masa Krytyczna. Zgromadzenie to miało odbyć się 30 października 2009. Ze względu na wydany zakaz organizatorzy Masy ze stowarzyszenia "Poznańska Masa Krytyczna" zmuszeni byli do poinformowania prawie 100 osób zebranych na Starym Rynku o tym, że rowerzystom i rowerzystkom w Poznaniu zabrania się demonstrowania.
Dzisiejsza decyzja Wojewody Wielkopolskiego - w ocenie stowarzyszenia - ostatecznie ukróci dyskryminacyjne praktyki Prezydenta Miasta Poznania i podlegającego mu Wydziału Spraw Obywatelskich. W ich bowiem rozumieniu od prawie pół roku w Poznaniu nie mają prawa istnieć demonstracje rowerowe. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy odrzuca interpretację Prezydenta, który zalicza manifestacje rowerowe do imprez w rozumieniu Prawa o ruchu drogowym. Podana trasa przejazdu rowerowego jest tożsama z określeniem trasy przejścia, ktorej podanie wymagane jest przez ustawę Prawo o zgromadzeniach, a organizatorka zgromadzenia dopełniła wszelkich wymagań, aby organizowane przez nią zdarzenie potraktowane zostało jako zgromadzenie publiczne. Tym samym brak było wskazań do zakazania planowanego zgromadzenia, a zakwalifikowanie Poznańskiej Masy Krytycznej - z racji będącego jej częścią przejazdu rowerowego - do imprez w rozumieniu Prawa o ruchu drogowym jest błędne.
Cieszymy się z dzisiejszej decyzji Wojewody Wielkopolskiego. Mamy nadzieję, że przysłuży się ona organizatorom i organizatorkom Mas Krytycznych w innych miejscowościach Polski do tego, aby ich prawo do organizowania zgromadzeń rowerowych było powszechnie respektowane.
wypas :)
OdpowiedzUsuńa do kogo sie zwrócić celem ostatecznego ukrócenia dyskryminacyjnych praktyk kierowców?;>